توپ طلای ۲۰۱۸ ؛ آیا لوکا مودریچ به درو کردن جوایز ادامه می‌دهد؟

0

توپ طلای ۲۰۱۸ ؛ آیا لوکا مودریچ به درو کردن جوایز ادامه می‌دهد؟

شصت‌وسومین دوره‌ی اهدای جایزه‌ی Ballon d’Or یا همان توپ طلای ۲۰۱۸ فوتبال جهان که ساعت ۲۳:۳۰ دوشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۷ در پاریس برگزار خواهد شد از بسیاری جهات شاخص و هیجان‌انگیز است. فرانس فوتبال تصمیم گرفته برای اولین بار توپ طلای بهترین بازیکن زیر ۲۱ سال (مهم‌ترین نامزدها: امباپه، ترنت الکساندر آرنولد، پاتریک کوترونه، جان‌لوئیجی دوناروما و کریستین پولیشیچ ) و توپ طلای بهترین بازیکن زن (مهم‌ترین نامزدها: مارتا، فرن کربی، پرنیل هاردر و آدا هگربرگ) را نیز اهدا کند. اجرای این مراسم توسط دیوید ژینولای خوش‌پوش و محبوب نیز از جذابیت‌های مراسم امسال است، مراسمی که شاید پایان حکومت فضایی‌ها بر فوتبال جهان باشد. ولی همه‌ی این اتفاقات تحت‌الشعاع خبر اسکای ایتالیا قرار گرفت که در آن نام نفرات اول تا سوم توپ طلا افشا شده بود. بنابر این خبر، از میان ۳۰ نامزد دریافت این جایزه، لوکا مودریچ، هافبک کروات تیم رئال مادرید برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بازیکن جهان خواهد شد و پس از او، کریستیانو رونالدو قرار دارد و در رده‌ی سوم نیز آنتوان گریژمان قرار خواهد داشت که تابستان امسال توانست همراه تیم ملی فرانسه قهرمان جهان شود. با اعلام این خبر شایعه شد که رونالدو به‌نشانه‌ی اعتراض، در مراسم شرکت نخواهد کرد. رونالدو پیش از این هم نه در مراسم اعلام بهترین بازیکن اروپا حاضر شده بود نه در The Best یا همان مراسم اعلام بهترین بازیکن جهان از نظر فیفا.هماهنگی میان غیبت‌‌ها و جایزه نگرفتن‌های رونالدو این گمانه که لیست اسکای صحت داشته باشد را تقویت می‌کند. درضمن از سال ۲۰۰۷، این برای اولین بار خواهد بود که لیونل مسی احتمالاً از جمع سه بازیکن برتر جهان بیرون می‌ماند تا از این حیث هم با رونالدو مساوی شود (رونالدو سال ۲۰۱۰ جزو سه‌نفر اول نبود).

۲۰۱۸؛ سال لوکا مودریچ

حتی پیش از خبر اسکای ایتالیا هم لوکا مودریچ از شانس بیشتری برای بردن توپ طلا برخوردار بود. او در سال ۲۰۱۸، هم لیگ قهرمانان اروپا را برد هم با کرواسی به فینال جام‌جهانی رفت و هم در هردوی این مسابقات عنوان بهترین بازیکن جام را از آن خود کرد. علاوه بر اینها، شهریور ماه امسال جایزه‌ی بهترین بازیکن اروپا و اوایل مهرماه نیز جایزه‌ی بهترین بازیکن از دید فیفا را برد و با فتح مراسم پاریس نیز می‌تواند کاری کند که در سال ۲۰۱۸، از لیونل مسی و کریستیانو رونالدو هیچ نام‌ونشانی بر جا نماند. او اندکی قبل توانست سلطه‌ی نوابغ آرژانتینی و پرتغالی بر فوتبال اروپا از سال ۲۰۱۰ به این سو را از بین ببرد و اگر جایزه‌ی توپ‌ طلا را ببرد اولین بازیکنی خواهد بود که پس از ۱۰ سال توانسته این جایزه‌ی جهانی را از چنگ آن دو بیرون بکشد.

توپ طلای ۲۰۱۸

گریژمان و امباپه؛ ناراضیان بزرگ

اگر توپ طلای ۲۰۱۸ به لوکیتا برسد شاید مغموم‌ترین حریف او آنتوان گریژمان پر هوادار باشد. او که در سال ۲۰۱۸ همراه اتلتیکو مادرید فاتح لیگ اروپا و همراه تیم ملی فرانسه قهرمان جام‌جهانی شد خود را سزاوار بردن توپ طلای امسال می‌داند. سرمربی اتلتیکو مادرید، دیه‌گو سیمئونه نیز شاگرد خود را بهترین بازیکن ۲۰۱۸ جهان می‌داند. از طرف دیگر، امباپه نیز که نمایش درخشانی در پاری‌سن‌ژرمن و جام‌جهانی روسیه داشت و نام خود را پس از پله به‌عنوان جوان‌ترین گلزن فینال‌های جام‌جهانی به ثبت رساند از نبردن جایزه‌ی دوشنبه‌شب ناراحت خواهد شد ولی کسب جایزه‌ی کوپا یا بهترین بازیکن زیر ۲۱ سال (که به‌گفته‌ی اسکای به او تعلق خواهد گرفت) وی را تسلی خواهد داد.

به هر حال اگرچه این روزها پیش‌بینی همه بر آن است که دوشنبه‌شب، حکومت لیونل مسی و کریستیانو رونالدو بر جایزه‌ی توپ طلا به پایان می‌رسد ولی همه‌ی این‌ها گمانه‌زنی است و چه‌بسا یکی از این دو نابغه برنده‌ی ششمین توپ طلای خود شود.

جالب است بدانید که در تلاش برای کسب این عنوان، نام ۳۰ فوتبالیست به چشم می‌خورد و اینگونه نیست که رقابت میان چند نام پیش‌گفته خلاصه شده باشد. پس از لیونل مسی و کریستیانو رونالدو که هریک تاکنون ۵ بار عنوان بهترین بازیکن جهان را برده‌اند، میشل پلاتینی، یوهان کرویف و مارکو فن‌باستن با ۳ عنوان در جایگاه بعدی قرار دارند.

در میان باشگاه‌ها نیز باشگاه بارسلونا بیش از هر تیم دیگر برنده‌ی توپ طلا داشته (۱۲ بار) و اگر لوکا مودریچ توپ طلای ۲۰۱۸ را ببرد رئال مادرید و بارسا در این زمینه هم مساوی خواهند شد.

 

پاسخ دهید